;

پادکست نقد و بررسی فیلم “کوری” Blindness

کارگردان: فرناندو میرلس Fernando Meirelles

بازیگران: جولین مور Julianne Moore، مارک روفالو Mark Ruffalo، گایل گارسیا برنال Gael García Bernal

ژانر:  درام، رازآلود

محصول: کانادا ۲۰۰۸

چه کسانی در این پادکست حضور دارند؟

کیان و سفورا

خلاصه داستان فیلم چیست؟

داستان درباره مردمان شهری است که ناگهان همه به یک کوری مسری مبتلا می شوند جز زنی ( مور ) که استثنائا کور نشده و جامعه اش را می بیند که چطوری حد و مرزها را پشت سر می گذارند

چرا باید این فیلم را دید؟

فیلم بیشتر قدرت خودش رو از کتاب پرمحتوا و قدرتمند خودش نوشته “ژوزه ساراماگو” بدست آورده. او که یکی از برترین رمان نویسان عصر حاضر است با ترکیب عناصر مختلف در داستان خود موفق به خلق داستانی بی نظیر شده است، که دیدن فیلم آن هم خالی از لطف نیست.

ستارگان این فیلم چه کسانی هستند؟

سه بازیگر محوری این فیلم “جولین مور”، “مارک روفالو” و “گارسیا برنال” بازیگرانی هستند که می توانند در جذب مخاطب برای این فیلم موثر باشند. هرچند که بدون شک در این مورد، فیلم حساب ویژه ای روی “جولین مور” و توانایی های ویژه او در بازیگری  و جذب مخاطب کرده است.

 سابقه کارگردان چیست؟

فرناندو میرلس: کارگردان بسیار خوش قریحه برزیلی که از مشهورترین کارهای قبلی اش می شه به فیلمهای “شهر خدا City of God” و “باغبان وفادار The Constant Gardener” اشاره کرد. که هر دو فیلمهایی بسیار ارزنده ای است.

 فیلم مناسب چه کسانی است؟

فیلم مناسب کسانی است که به فیلمهایی با مضامین فراگیری یک بیماری، ژانر درام، و همچنین سینمای داستان گو علاقه دارند.

یکی از نوشته هایی که پس از مرگ ژوزه ساراماگو منتشر شد که با مضمون فیلم در ارتباط است.

چقدر بینا بودی زمانی که کوری دستمایه شاهکارت شد ژوزه و چقدر استادانه پای در کوری ما مردم جهان گذاشتی اکنون تو رفتی و ما همچنان کوریم و در فراق تو باز هم برگ های کتابهایت را ورق می زنیم تا نشانی جدیدی از تو بیابیم.شاید آدرس آن دنیایت را برای ما درون این همه شاهکار رمز کرده ای کسی چه می داند از تو بعید نبود! با آن که ۸۷ بهار را گذرانده بودی اما کسی به این فکر نمی کرد که تو بمیری همه غافلگیر شدیم شاید چون دوست نداشتیم به نبودنت فکر کنیم.ژوزه پیر بغض گلویم را گرفته بود زمانی که شنیدم خالق رمانهایی که با آنها زندگی کردم دیگر نیست چه رویاهایی در سرم می پروراندم برای زمانی که تو را از نزدیک ببینم ولی تو رفتی…!!! انگار دیگر دنیا برایت جذاب نبود شاید هم کوری انسانها عذابت می داد چه فرقی می کند مهم این است که تو رفتی و من از سنگینی زندگی خود را درون اتاقی پیدا می کنم و رمان کوری در دست به تو پناه می برم به نوشته هایت به اندیشه هایت و آرام می شوم وداع با تو چقدر سخت است…

آنچه در این پادکست خواهید شنید

بررسی اجمالی کتاب
مقایسه فیلم و کتاب
چرا کتاب رو دوست داشتیم و فیلم رو نه

[yasr_visitor_multiset setid=0]

دانلود فایل پادکست

 

 

Subscribe
به من اطلاع بده:
guest

1 دیدگاه
جدیدترین ها
قدیمی ترین ها
Inline Feedbacks
View all comments
نیایش
نیایش
۲۶ خرداد, ۱۳۹۸ ۱:۴۷ ق٫ظ

نقد خوبی بود خسته نباشید، فقط اینکه توی کتاب نسخه ی قدیمی و بدون سانسورش دکتر و دختری با عینک آفتابی با هم رابطه داشتن ولی توی کتاب ترجمه فارسی جدیدش سانسور شده بود این موضوع .